Kliki pildil ja liigu kodulehele

Saturday, August 19, 2017

Loovustoa härra Öökull jagab teadmisi_2. SÕRMEMÄNGUD!


SÕRMEMÄNGUD

Lapsed mängivad alati ja kõikjal, üksi ja sõpradega, vanematega ja vanavanematega. Tagaajamine, klotsidest torni ehitamine, nukule kleidi õmblemine - kõik on mäng.
Kui täiskasvanule on mäng meeldiv ajaviide, siis lapsele on mäng tõsine tegevus. Ainult läbi mängu saab laps realiseerida oma võimeid. Läbi mängu õpib laps suhtlema, mõistma teisi inimesi, järgima reegleid, mängides areneb lapse füüsiline keha ja kasvab vaim.

Laste sõrmed on väga tundlikud. Katsudes esemeid, saab laps uut informatsiooni, mida analüüsib aju. Aju võrdleb saadud infot teiste meeleorganite poolt saadud infoga (nägemine, kuulmine, haistmine). Seejärel tekib terviklik ettekujutus uuritavast esemest, selle omadustest ja võimalustest. 

Kui laps mängib oma sõrmedega, siis ta õpib jälgime ja analüüsime, ta saab targemaks.

SÕRMEMÄNGUD sobivad igas eas lastele. Esialgu peab täiskasvanu liigutama lapse käsi, painutama sõrmi ja laulma laulukesi. Seejärel üritab laps ise korrata tuttavaid liigutusi. Sõrmemängud arendavad laste käte osavust ja koordinatsiooni, parandavad mälu, õpetavad kannatlikkust, arendavad fantaasiat. Õppides kujutama tuttavaid tegelasi ja esemeid, hakkab laps mõtlema välja helisid ja salmikesi, ilmestades lugusid sõrmemängudega.

SÕRMED VÕIVAD MUUTUDA LOOMADEKS:
JÄNKUMAJA.
 aidake lapsel painutada sõrmed rusikasse (näita esialgu ise ette ja siis aita last).
See on jänku maja. Kutsu jänkud välja hullama. Ava majake sõrmhaaval ja jänkud pääsevad välja: üks, kaks, kolm, jänku hüppab nagu konn!

SÕRMED SAAB MAGAMA PANNA JA SÖÖMA KUTSUDA:
See sõrm tahab magada, 
see sõrm heitis magama, 
see sõrmeke juba tukub, 
see sõrmeke juba magab,
tasa-tasa, ära müra (kiigutage teise käega kätt),
siis kui päike tõuseb taas,
tõusevad nad kõik, hoplaa!
(avage jõuliselt sõrmed lahti!)

PÜÜA MIND KINNI!
Üks mängija sirutab käed välja peopesad ülespoole ja teine asetab oma käed peale. Esimene keerab ootamatult oma peopesad ümber ja haarab vastase peopesad pihku. Vastane peab kiiresti käed eemale tõmbama. 

Või
esimene mängija sirutab käed peopesadega alla ja teine mängija üritab puudutada vastase peopesa nimetissõrmega: "KOERAD, KASSID TULGE KOJU, UKS ON KINNI" Viimast sõna lausudes lööb esimene mängija peopesad kokku ja teine peab jõudma oma sõrmed eemale tõmbama.

No comments: